Електронни ваучери за храна – кога влизат в сила и какво трябва да знаем?

22

Апр
RimSoft
  • 1970

През 2024г. ваучерите за храна стават електронни с влизането в сила на промените в Закона за корпоративно подоходно облагане (ЗКПО) и Наредба N 7. 
 
ОТ НАРЕДБА ЗА ЕЛЕМЕНТИТЕ НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕТО И ЗА ДОХОДИТЕ, ВЪРХУ КОИТО СЕ ПРАВЯТ ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ чл.4 т.3 следва:
    (3) (Нова - ДВ, бр. 81 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2024 г., в сила от 01.01.2024 г.) Осигурителни вноски не се изчисляват и внасят:
     1. от 1 януари 2024 г. върху средствата, предоставени под формата на ваучери за храна на електронен носител на работници и служители, включително на лицата, работещи по договори за управление, при условията на чл. 209а, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане;
     2. до 30 юни 2024 г. върху средствата, предоставени под формата на ваучери за храна на хартиен носител на работниците и служителите, включително на лицата, работещи по договори за управление, при условията на чл. 209, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане.
 
Какви са най-важните промени:
• Ваучерите за храна са дигитализирани, тоест са на електронен носител – пластика или виртуална карта. Това означава, че работещите ще получават карта, с която правят плащания на ПОС терминалите в търговските обекти.
• Хартиените ваучери за храна ще спрат да бъдат издавани на 30 юни 2024 година. До тогава работодателите могат да избират дали да предоставят ваучери на хартия или електронни, като всички служители на фирмата трябва да получават ваучери на еднакъв носител. След 30 юни остава възможност единствено за дигитални ваучери.
• Електронните ваучери за храна могат да се издават само от лицензирани оператори. 
 
Какво трябва да знаем за електронните ваучери за храна?
• Работодателите трябва да предоставят еднаква сума на всички свои служители, да нямат публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение и през последните три месеца да не са намалили заплатите на служителите;
• Подобно на хартиените ваучери, така и електронните ще имат 1 година валидност – срок, в който трябва да бъдат изхарчени. 
• Средствата по картата няма да могат да бъдат теглени на банкомат или да се прехвърлят по банкова сметка;
• Електронни ваучери за храна ще могат да  се използват за плащане на храна и хранителни продукти в търговски обекти и заведения за хранене, сключили договор с оператора на електронните ваучери. Електронните ваучери за храна са валидни само в България. Те не могат да се ползват за теглене на пари в брой, както и за покупка на вино, спиртни напитки, пиво и тютюневи изделия.
• Операторите на електронни ваучери ще предоставят на клиентите си запечатан плик с персонални кодове за сигурност - ПИН код. ПИН кодът се ползва при плащане с картата на POS-терминал в търговски обект или заведение за хранене. ПИН кодът може да бъде сменен на банкоматите, които поддържат тази функция.
• От финансовото министерство уточняват, че електронните ваучери остават социален разход на работодателя и представляват данъчно облекчение. В размер до 200 лв. месечно на служител, социалният разход под формата на ваучери за храна на електронен носител е освободен от облагане на ниво работодател с данък върху разходите, а на ниво нает не се облага с данъци върху доходите, както и върху него не се дължат осигурителни вноски.
 
Въведените промени ще отговорят на нуждите на пазара от модернизация и ще улеснят използването на ваучерите както от работодателите, така и от техните служители и от търговските партньори на компаниите издаващи електроните ваучери.