Какво означава Business Intelligence ?

02

Яну
RimSoft
  • 382

В последните години терминът Business Intelligence (BI) набира популярност с бързи темпове в бизнес средите. Успехите на организациите, правилните и обосновани решения, и изпреварване на конкуренцията вървят ръка за ръка с използването на софтуер за управление на бизнес процесите.

Business Intelligence (BI) е технологично управляван процес за анализиране на данни и представяне на приложима информация, за да помогне на ръководители, мениджъри и други крайни корпоративни потребители да вземат информирани бизнес решения. BI обхваща различни инструменти, приложения и методологии, които позволяват на организациите да събират данни от вътрешни системи и външни източници. Подготвят ги за анализ, разработват и изпълняват заявки срещу данните, създават отчети, визуализират данните и правят аналитичните резултати достъпни за вземащите корпоративни решения и оперативните служители.

Business Intelligence (BI) е набор от инструменти и методологии, които позволяват на компаниите да трансформират необработените данни в смислена и полезна информация за целите на бизнес анализа. BI предоставя на компаниите възможност за използване на  наличните данни, представени по разбираем начин. Превръща данните в информация, а информацията в знания, които предполагат вземането на бързи и адекватни бизнес решения.

Именно чрез BI системите потребителите получават сигурна, консистентна, разбираема, лесна за обработка и навременна информация, която създава предпоставки за информирано решение. Не на последно място, BI спестяват време и усилия на ключови фигури в компаниите.

Ключовите аспекти на BI са:

  • Събиране и интегриране на данни - събиране на данни от различни източници, които могат да включват вътрешни системи като ERP и CRM, както и външни източници.
  • Анализ на данни - това включва използването на анализи и софтуер за анализ на събраните данни.
  • Отчитане и визуализация - BI инструментите предоставят възможност за създаване на четливи отчети и визуализации (като графики, диаграми, табла за управление), които правят данните лесни за разбиране и тълкуване за вземащите бизнес решения.
  • Подкрепа при вземане на решения - крайната цел на BI е да подпомага вземането на по-добри бизнес решения, като предоставя ясна представа за текущото състояние на компанията и историческите тенденции. BI помага при вземането на информирани решения, базирани на данни.
  • Управление на ефективността - BI може да се използва за проследяване и управление на ефективността на бизнес операциите, като ги приведе в съответствие с корпоративните стратегии и цели.

Предимството на BI е способността му да прави данните достъпни и полезни за нетехнически потребители, като им позволява да вземат решения въз основа на солидни данни, вместо на интуиция. Използването на BI стана важно в днешния свят, управляван от данни, като помага на компаниите да останат конкурентоспособни, да подобрят оперативната си ефективност и да идентифицират нови бизнес възможности.

Днес популярността на използването на системи за бизнес анализ в голяма степен е провокирано от бума в „големите данни“ (big data). Все повече BI платформи се използват като front-end интерфейси за Big Data. Съвременният бизнес интелиджънс софтуер обикновено разполага с гъвкави back-end интерфейси, което му позволява да се свързва с различни източници на данни. Това, заедно с лесните за използване потребителски интерфейси, прави BI инструментите подходящи за свързване към Big Data архитектури.

Ето някои ключови фактори, свързващи нарастването на големите данни с увеличеното приемане на BI системи:

  • Обем от данни -  поради бързият растеж на данните, генерирани както от физически лица, така и от фирми, традиционните инструменти за обработка на данни станаха неадекватни. BI системите предоставят начин за обработка и осмисляне на тези големи масиви от данни.
  • Разнообразие от източници на данни - големите данни включват не само традиционни структурирани данни, но и неструктурирани и полуструктурирани данни от различни източници като социални медии, интернет и мултимедия. BI инструментите се развиха, за да интегрират и анализират тези разнообразни данни, предлагайки по-изчерпателни прозрения.
  • Скорост на генериране на данни - BI системите могат да се справят с бързия поток от данни в реално време, предоставяйки навременна информация за по-бързо вземане на решения.
  • Сложност на данните - с нарастването на сложността на данните, фирмите се нуждаят от сложни инструменти за тяхното анализиране и интерпретиране. BI системите предлагат разширени възможности за анализ като прогнозиране, обучение и извличане на данни.
  • Конкурентно предимство - бизнесите, които използват BI, за да разберат своя пазар, клиенти и да подобрят собствените си бизнес процеси, могат да вземат по-информирани и стратегически обосновани решения.
  • Технологичен напредък - подобренията в технологиите, включително облачните изчисления, направиха по-лесно и по-рентабилно съхраняването и обработката на големи обеми данни, като по този начин направиха BI инструментите по-достъпни за по-широк кръг от фирми.

В обобщение, ерата на големите данни не само наложи използването на BI системи, но също така стимулира тяхната еволюция, правейки ги по-мощни, лесни за използване и неразделна част от бизнес операциите в различните индустрии.

Богатият опит на Rimsoft-7 във внедряването на софтуерни решения за бизнеса от 2000 г. насам е доста впечатляващ. С над 3000 клиента е ясно, че компанията е установила силно присъствие в индустрията. Установените добри практики са важен фактор за успешното внедряване на софтуер и за удовлетворението на клиентите. Експертите ни притежават дългогодишен опит във внедряването на бизнес софтуер, ТРЗ, система за управление на строителството.